Автор на илюстрацията: Елеонора Василева

В най-новия епизод на "Хубава работа" този четвъртък си зададохме големия въпрос "Каква е личната ни отговорност за системна промяна?" заедно с Траян Траянов – изпълнителен директор на Фондация “Заедно в час”.

 

Траян работи в организацията от създаването ѝ през 2010 година. След като придобива бакалавърската си степен в Harvard University и магистратура по социология в University of Cambridge, той решава да се върне в България и да работи за подобряването на българското образование. Член е и на борда на настоятелите на Американския колеж в София. 

 

Личната мотивация на Траян да преследва каузата на “Заедно в час” – “Всяко дете да има достъп до качествено образование” вече 15 години се крие в това, че самият той е получил тази възможност и е усетил какво е училището ти да бъде оазис в родния си град Силистра. Той споделя, че е ключово, когато едно дете не получава подкрепа и добра учебна среда вкъщи то да може да намери тези неща поне в училище. 

 

В нашия разговор сякаш изброихме много от проблемите на образованието у нас. Обаче Траян ни напомни и, че “Това, с което можем да се конкурираме в световен мащаб е човешкият ресурс – талантите на нашите деца.” Нека днес да бъдем отговорни граждани и да потърсим как лично ние бихме могли да сме полезни за една по-голяма промяна в образованието в България. 

 

Как можем да помагаме на собствените си деца като родители? Как бихме могли да подкрепим учителите и училищата, които те посещават? Бихме ли могли да се посветим на някои от каузите на организации като “Заедно в час” и да доброволстваме, или самите ние да станем учители? Дали не можем и да организираме протест или да направим финансово дарение? 

 

Има много начини да се обединим и да помогнем днес – да избягаме от тъй типичното тюхкане и туткане, а да предприемем действие. Нека мотивацията ни бъдат нашите деца – техните таланти и фактът, че те са нашето бъдеще!



За художника на епизода:

Артист на най-новия епизод на “Хубава работа” е Елеонора Василева. Тя се занимава с изкуство през целия си живот. Завършила е "НХГ Димитър Добрович" – Сливен, специализирайки "Рекламна графика". В момента кара бакалавърска степен в НХА Филиал Бургас със специалност "Печатна графика". Емблематично в работите ѝ е естетско виждане с хумористично-иронични нотки. 

“Хуморът е елегантен начин да кажеш на света, че си наясно колко абсурден е.” 

~ Милан Кундера.

Последвайте Елеонора в Instagram, за да видите повече от творчеството ѝ!


За предаването: 

Радио рубриката „Хубава работа“, се излъчва на живо всеки четвъртък в предаването ,,Дарик Кафе“ по Дарик радио – неформален разговор със специален гост за ежедневните трудности, щастие и уроци в динамичната реалност на съвременният работещ българин. Автор и водещ на предаването е Олга Василевска, управител на MW LOGISTICA.

 

Автор на статията: Бояна Николова



Еп. 91, Хубава Работа в Дарик Кафе - 17.04.2025





















*Публикуването на илюстрацията е с разрешение на автора и права за разпространение според Creative Commons-Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC-BY-NC-SA). Това означава, че можете да я споделяте, но с кредит към автора, включително и при промяна или адаптация на илюстрацията. Илюстрацията не може да се ползва с комерсиални цели.

🔸